Nūju noma

piedāvājam nūjošanas nūju nomu individuāliem lietotājiem, organizāciju un publiskiem pasākumiem. Te vairāk

Nūjošanas tehnika

Ko dara ar nūjām?

Nezinātāji nūjošanu (nordic walking) nereti saprot kā pastaigu, atbalstoties uz nūjām. Viņuprāt, nūjas nepieciešamas līdzsvara saglabāšanai vai ceļa 'sataustīšanai'. Nenoliedzami, ka ar nūju var sataustīt sausu cini pārplūdušā mežā vai labāk saglabāt līdzsvaru, ejot pa ledu vai citu slidenu virsmu (un daudzviet ļaudis cienījamos gados nūjas lieto tieši šai vajadzībai).

Tomēr nopietna nūjotāja nolūks ir ar roku un visa ķermeņa spēku palīdzēt kājām ātrāk tikt uz priekšu. Nūjotāja rokās nūjas kļūst par otru kāju pāri - ļauj rokām uzņemties daļu kāju slodzes un palīdz atsperties, lai kustētos ātrāk. Tādēļ nūjotājs pārvietojas ātrāk par gājēju un, būdams pie labas veselības un labā fiziskā formā, parasti sasniedz vieglam riksītim (lēnam skrējienam) līdzvērtīgu ātrumu (vidēji 7-8 km/h). No malas raugoties, nūjotāja kustības ir enerģiskas, bet vieglas un ārēji neliecina par ķermeņa piepūli. Tieši tādēļ pārgudri vērotāji to bieži uzskata par tīru māžošanos.

Kāds no tā labums?

Pretējās domās ir ārsti, kas nūjošanu slavē kā izcilu veselības atgūšanas un uzturēšanas līdzekli. Ārsti īpaši izceļ nūjošanas nozīmi sirds veselības uzturēšanā. Izbijušiem skrējējiem un dejotājiem patīk, ka nūjošana saudzē ceļu locītavas. Datora peles stumdītāji atzīst, ka pareiza nūjošana palīdz pret plaukstu un sprandas sāpēm. Rūdītas biroja žurkas uzskata par nepieciešamu sportot svaigā gaisā, tādējādi ieelpojot vairāk skābekļa. Turklāt jāuzsver, ka domāšanu izraisa nevien zināmi žurnāli, bet arī labāka asinsrite. Pēc traumām un nopietnām slimībām nūjošana ļauj pamazām atgūt fizisko formu.

Nūjošana cilvēku aizved uz vietām, kur citādi neiegrieztos un sniedz citādu pieredzi, kāda ierasta, brīvdienas baudot caur mašīnas logu vai uz velosipēda. Ja velosipēds mūs aizved tur, kur ar auto nebraucam, tad nūjas parāda pasauli, ko neredz pedāļu minēji.

Nūjojot draugu kompānijā, atliek laiks sarunām, bet, ja kompānijas nav, ir liela iespēja nūjojot tādu satikt.

Kāpēc pareiza tehnika ir tiks svarīga?

Lai šī māžošanās sagādātu prieku un dotu veselības uzlabojumu, ļoti būtiska ir pareizu nūjošanas pamatiemaņu apguve. Pretējā gadījumā, cerētā prieka un veselības labumu vietā var iedzīvoties papildus medicīniskās nepatikšanās - plaukstu, sprandas, plecu vai muguras sāpēs. Savukārt pareizas nūjošanas iemaņas ļauj kustēties glītāk un ātrāk, ar mazāku piepūli un lielāku labumu veselībai.

Minēto iemeslu dēļ nūjošanu būtu vēlams sākt ar pareizas tehnikas apguvi speciālista vadībā. 
Pat ja pirmajās reizēs viss vēl neizdosies, no speciālista būs iespējams saņemt ieteikumus pareizu iemaņu izkopšanai. Labs instruktors parādīs, kā izvēlēties nūjas, kā iesildīties un iemācīs stiepšanās vingrinājumus, kas izpildāmi pēc nūjošanas. Kāpēc tie ir tik svarīgi? - ja instruktors nepastāsta, neaizmirstiet pajautāt.

Pamatlikumi

Pat, ja nūjošana jau apgūta vienā vai vairākās nodarbībās pie instruktora, ir svarīgi vienmēr paturēt prātā vairākus labus paradumus:

  • Nūjas vienmēr tur slīpi;
  • Roku vēzē galvenokārt pleca locītavā, tomēr kustību turpina gan elkoņa locītava, gan viss krūšukurvis;
  • Rokas atspēriena spēku virza nūjas siksniņā, ne uz rokturi;
  • Pirmais zemi skar papēdis, bet pēdējais no zemes atraujas pēdas purngals

Līdztekus iepriekš minētajam, nūjošanā ir svarīgi apgūt gan pareizu un pilnīgu rokas vēzienu, pilnu atspērienu un nūjas noslogošanu pilnā atvēziena plašumā, plaukstas un katra atsevišķā pirkstu kustību, krūšukurvja un gurnu rotāciju, pēdas stāvokli un atspēriena tehniku, ķermeņa stāvokli un daudzas citas lietas

Diemžēl vēl nav piedzimis tāds nūjotājs, kas šo prasmi būtu iemācījies no gramatām, draugu nostāstiem vai internetā skatoties. Biežāk ir nācies redzēt pašmācībā iegūtus savādus ieradumus, no kuriem nūjošanas tehniku apgūstot, ir diezgan grūti atbrīvoties. Šī iemesla dēļ būtu ieteicams jau no paša sākuma tehniku apgūt pie kāda kvalificēta nūjošanas instruktora (skat. zemāk par INWA). 

Lai sasniegtu daudzmaz pieņemamu līmeni, ieteicams apmeklēt nevien nūjošanas pamatu nodarbības, bet vēlāk atvēlēt laiku arī tehnikas papildināšanaipieredzējušiem nūjotājiem domātos kursos, ar nosacījumu, ka instruktors vada netikai aizvien grākus un grūtākus pārgājienus ar iesildīšanos un atsildīšanos, bet velta laiku arī tehnikas pilnveidošanas vingrinājumiem (nejauciet tos ar vingrošanas pauzēm gara vai vienmuļa pārgājiena atsvaidzināšanai!). 

Jaatzīst, ka ir nācies sastapties arī ar visnotaļ savādu pie mīklainas izcelsmes "instruktora" iegūtu nūjošanas tehniku, kur dabiskas kustības vietā tiek iemācīta dīvaina, samākslota un pat neveselīga kustība. Viens no kliedzošākajiem neveselīgas "tehnikas" piemēriem ir pleca iekšējā rotācija, kas nav savienojama ar mūsdienīgu un ergonomisku nūjošanu. 

Vislielāko ieguldījumu tehnikas pētniecībāattīstībā, mācību metodikas izstrādē un instruktoru sagatavošanā veic Starptautiskā Nūjošanas federācija (INWA), kam ir pieejami gan pētnieciskie gan praktiskās nūjošanas resursi tādā apjomā, kas ļauj nūjošanas tehniku un tās mācīšanas metodku nevien izstrādāt, bet arī pastāvīgi attīstīt un pilnveidot.

Citi labi paradumi

Nūjojot vienmēr jāatceras par pašu un citu drošību:

  • nūju asie gali vienmēr tiek vērsti uz leju; aiz muguras var atrasties kāds mazāks;
  • īpaši jāuzmanās nūjas uzliekot un noņemot, kā arī brīžos, kad kaut kas meklējams kabatā; ar nūjām nekad nerāda virzienu;
  • veicot vingrinājumus ar nūjām (vēzienu, utml.), vēlams lietot gumijas uzmavas un turēties drošā attālumā no līdzcilvēkiem un dzīvniekiem;
  • īpaši jāuzmanās, ja tuvumā ir bērni vai dzīvnieki (neprognozējamas kustības);
  • ģērbties koši un pamanāmi ir daudz drošāk ( pat ja ļoti mīlat brūnu, zaļu un pelēku);
  • jāpadomā par atstarotājiem uz apģērba un/vai nūjām (vakars pienāk nemanot);
  • atrodoties uz ielas vai ceļa, jāatceras par transportu (labā kompānijā var aizrunāties);
  • telefonam ir priekšroka uz vietu nūjotāja kabatā;
  • var un vajadzetu iztikt bez sviestmaizēm un mugursomām (ar mugursomu labi nūjot nav iespējams), bet ūdens pudele jostas somā un ledene(vai cits cukura avots) kabatā ir noteikti nepieciešams;
  • ejot kompānijā, labais tonis būtu neaizņemt visu ceļa platumu, bet atstāt vietu arī citiem gājējiem un braucējiem;
  • iepriekš jāapsver, kā rīkoties, sastopoties ar klaiņojošiem suņiem; nepatīkami, ja to ir vairāki; parasti suņi no nūjām baidās, bet mēdz būt arī neparasti suņi un nejauki suņu saimnieki; ir arī vēl citi apkārt klīstoši dzīvnieki;


Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.