Nūjošanas inventārs un apģērbs

Nūjošanas nūjas ir svarīgākais ekipējuma elements, tomēr liela nozīme ir arī apavu un apģērba izvēlei.

Nūjas

Nujošanai ir būtiski izvēlēties tieši šim sporta veidam paredzētas atbilstoša garuma nūjas, kam jābūt viengabala, vieglām un aprīkotām ar fiksējošu roktura siksniņu. 

Nepieredzējušu nūjotāju raksturīgākā kļūda ir pārlieku garu vai pārlieku īsu nūju izvēle: pašapliecinoties ar pārlieku garām nūjām, nepieredzējuši nūjotāji bez tehniskām iemaņām mēdz sasprindzināt plecus un samāksloti cilāt nedabiski stīvas rokas; uzklausot praktiski nenūnojošus padomdevējus, nereti iesācēji kļūdaini izvēlas nūjas, kas sniedzas tikai līdz nabai, tādēļ nav izmantojamas pietiekamā slīpumā un atvēzienā, lai kustību sauktu par nūjošanu. 

Pastāv vairāki optimāla nūjas garuma algoritmi. Populārākie no tiem ir: 

  1. auguma garums cm x 0,68 (vispārīgā gadījumā) rezultātu noapaļojot līdz tuvākajai 5cm atzīmei, 
  2. auguma garums cm x 0,66 (nūjotājam ar ļoti ierobežotām kustībām, rehabilitācijas periodā vai ļoti sirmā vecumā), noapaļojot līdz tuvākajai 5cm atzīmei, 
  3. tāda garuma nūja, ko, satverot aiz roktura un elkoni piespiezot sānam, roka ir taisnā vai mazliet platā leņķī. 
  4. vadīties arī pēc nūju garuma tabulas (*skat. tabulu zemāk). 

Pareizas nūjas izvēli būtiski ietekmē arī auguma proporcijas un nūjotāja fiziskā sagatavotība. Nesteidzīgai nūjošanai labā kompānijā labāk derēs īsākas nūjas, bet nūjojot uz pilnu klapi prasīsies pēc garākām. Pirmais nūju izvēles likums svētdienas nūjotājam - īsākas ir labākas. Vislabāk, ja pirmajās reizēs nūjošanu izmēģina instruktora vadībā, lietojot instruktora nūjas. Savas var iegādāties, kad iegūta skaidrība par piemērotāko garumu un nūjas svarīgākajām īpašībām. 

 nūja, cm nūjotājs, cm
 100 142 - 152
 105 150 - 163
 110 160 - 169
 115 167 - 176
 120 174 - 183
 125 180 - 190
 130 188 - 198
 135 196 - ...


Arī roktura siksniņas ir dažādas, tomēr, daudzmaz nopietnai nūjošanai labākās ir tās, kurām ir ne vien fiksējoša aproce, bet arīīkšķim paredzēts atsevišķs nodalījums (t.s. cimdveida saites).Tieši ar šādām stingrām un izturīgām saitēm nūjošanas nūjas aprīko nopietni nūjošanas nūju ražotāji. 

Nūju siksniņas, ko fiksē tikai ap plaukstas locītavu kā manžeti, ir lētākas, bet nūjošanai mazāk piemērotas.Šādas saites gan ļauj ērtāk piekļūt kabatai, nenoņemot nūjas, lai no kabatas izņemt telefonu vai kabatas lakatu, bet nūjojot apgrūtina nūjas pārvaldīšanu. 

Vienkāršas, bet stipri paplatinātas un polsterētas lentveida nūju saites lieto vājredzīgi cilvēki (nav jaātšķir labā un kreisā nūja, saites ir vienkārši uzliekamas), ar artrītu sirgstošie un mazi bērni, kuru sīkajām plaukstiņām atbilstoši noregulēta šāda saite ir gluži labi piemērota. 

Iegādājoties nūjas jāatceras, ka vairumam siksniņu modeļu ir regulējams lielums (jālūdz pārdevējam parādīt, kā siksniņas lielums maināms un kā siksniņu nofiksēt rokturī), labu nūju siksniņām mēdz būt izmēri (S-mazs, M - vidējs, L - liels), tādēļ pirms iegādes iecerētās nūjas jāpielaiko. Dažiem modeļiem nūjas būs iespējams noņemt, nenoņemot no rokas pašu siksniņu (var ātrāk, nosist uzmācīgu dunduru, piekļūt kabatai, sacensībās lieki netērēt laiku, lai piekļūtu ūdens pudelei, utml.), tomēr no nūjas atāķējamo siksniņu lielumu nav iespējams regulēt citādi kā vien stingrāk savelkot delnas aproci. Gadalaikiem mainoties šāda regulēšanas iespēja var būt nepietiekama pat vienam lietotājam. 

Iegādājoties nūjas pārtikas lielveikalā, jārēķinās, ka šādu nūju pasūtītāju prioritāte ir nūjas lētums nevis funkcionalitāte; vienkārošota un ne visai funkcionāla siksniņa dod iespēju samazināt nūjas izmaksas un vienlīdz veiksmīgi nūju padara nūjošanai nelietojamu. Iecienītākie veidi, kā samazinot izmaksas sabojāt nūjas siksniņu ir: vienkāršot siksniņas konstrukciju, atmetot īkšķa nodalijumu, izgatavot saiti no lētāka - mīksta un elastīga- materiāla, ietaupīt uz lipekļa (velcro) aizdares rēķina to atmetot vispār. Dažu marku lielveikalu nūjas ir bēdīgi slavenas ar slikti fiksētiem un tādēļ ātri zūdošiem saites nostiprināšanas kīļiem. 

Nūjošanas nūjas kāts ir izgatavots no oglekļa, stiklašķiedras vai kombinējot abus minētos materiālus. Šādu nūju kāts, uzsitot pa to knipi, skan kā plastmasa. Alumīnija (arī t.s. aviācijas alumīnija) nūjas to neatbilstošo tehnisko īpašību dēļ nūjošanai praktiski nelieto. Alumīnija nūjošanas nūja parasti liecina par nūju ražotāja nekompetenci vai vēlmi samazināt izmaksas uz būtisku funkciju rēķina. Vienīgais vērā ņemamais izņēmums ir kāds itāļu zīmols, kura alumīnija nūja ir vietējās rūpniecības un trekinga tradīcijās vēsturiski radies produkts. Alumiīnija nūjai būtu jabūt ievērojami lētākai par jebkuru stiklašķiedras, nemaz nerunājot par oglekļa nūju. 

Stiklašķiedra ir visplašāk izplatītais nūjošanas nūju kāta materiāls, kas nodrošina nūjai nepieciešamās tehniskās īpašības un ir pieteikami lēts. Stiklašķiedras vijuma kāts ir salīdzinoši elastīgs un lokans, triecienizturīgs un piemērots maza un vidēja auguma nūjotājiem ar mazāku pieredzi, kā arī nūjotājiem bez sportiskām ambīcijām. 

Oglekļa (jeb grafīta, karbona) nūjas salīdzinājumā ar stiklašķiedras nūjām ir noturīgākas pret nevēlamu vibrāciju, vieglākas, cietākas un izturīgākas garenvirzienā, bet trauslākas un neizturīgākas pret treicienu no sāniem. Oglekļa nūjām ir pareizāks novietots smaguma centrs, tās labāk lido un ļauj nūjot tehniskāk un agresīvāk arī gara auguma un sportiskākiem nūjotajiem. Oglekļa kāta sliktākā īpašība ir tā salīdzinošā dārdzība. 

Oglekļa un stiklašķiedras kompozīta nūju īpašības atkarībā no oglekļa un stiklaškiedras attiecības vairāk līdzinās viena vai otra materiāla nūjām. Jaukta sastāva kāts dod iespēju sabalansēt nūju tehniskās īpašības, nūjotāja prasības un nūju cenu. 

Teleskopiskām (saliekamām) nūjošanas nūjām ir divas priekšrocības: vislielāko ērtību tās dod nūju pārdevējam -pietiek ar viena izmēra preci, jo tā itkā der visu augumu nūjotajiem, otrs būtisks ietaupījums ir ar lidmašīnu lidojošiems nūjotājiem - saliekamu nūju var ielikt ceļa somā, atsevišķi nemaksājot par inventāra pārvadāšanu. 

Visos citos aspektos saliekamās nūjas ievērojami atpaliek no viengabala nūjošanas nūjām: tās ir smagākas, jo kāta savāztajā daļā ir divi viens iekš otra ievietoti posmi, savienojuma vietās nūjas ir neizturīgākas, to smaguma centra novietojums nav optimāls, lētākas saliekamās nūjas mēdz "salikties" bez uzaicinājuma, dārdzības dēļ tās bieži izgatavo no alumīnija, nevis stiklašķiedras, tās ne vienmēr var izturēt nūjošanas vai stiepšanās vingrinājumu slodzi, lētāki kāti mēdz grabēt, cenas samazināšanai nereti top ekonomēts uz citu komponentu kvalitātes rēķina (saites konstrukcijas un materiāla, asmeņa cietības rēķina). 


Ari koplietošanas vajadzībām iegādājoties saliekamas nūjas jārēķinās, ka nūju regulēšana prasa laiku, iemaņas un spēku, turklāt šādu nūju mūžs būs ievērojami īsāks nekā viengabala nūjām, bet cena aptuveni 2 reizes augstāka nekā atbilstošas kvalitātes un komplektācijas viengabala nūjām. Iegādājoties teleskopiskās vai citādi saliekamās nūjas jāizvērtē, vai ir vērts divkart pārmaksāt par inventāru, kam ir vairāk trūkumu nekā priekšrocību. 

Komplektā ar nūjošanas nūjām jūs iegūsiet arī gumijas uzgaļus (uzmavas,asfalta ķepiņas, pēdiņas), kas paredzētas nūjošanai pa cietu virsmu (asfaltu). Uzgaļi gan nelīdzēs nūjojot pa smilšainu, ļoti slapju un gludu, dubļainu asfaltu (slīdēs) un neļaus nūjot pa ledu. Ledum, sniegainam, slapjam un netīram asfaltam paredzēti gumijas uzgaļi ar caurumu asmeņa galam, šādā uzgalī nūjas asmeņa gals kalpo kā auto riepas radzeun un ļauj nūjot vietās, kur citādi tas nebūtu iespējams. Šādus uzgaļus nereti sauc par ziemas uzgaļiem. Latvijas nūjotājiem nereti ir aizspriedumi pret ziemas uzgaļiem to radītās tikšķēšanas dēļ. Uzlabojot nūjošanas tehniku (samazinot nūjas vilkšanu), ziemas uzgaļu radītais troksnis mazinās. 

Nūjošanas nūju rokturi līdzinās distanču slēpošanas nūju rokturiem, ti ir izgatavogti no plastmasas un var būt ar gumijotu, polimerizēta korķa, dabīga korķa vai ādas apdari. Rokturu apdares materiāls nūjošanu neietekmē. Koplietošanas nūjām kopšanas dēļ biežāk izvēlas nūjas ar gumijotu roktura apdari, bet privātai lietošanai daudzi ir iecienījuši korķa rokturus. 

Nereti nūjošanas nūjas sajauc ar treking nūjām, kas parasti ir smagākas, druknākas un teleskopiski saliekamas (sastāv no 2-3 savāžamiem posmiem). Trekinga nūjas domātas kalnos kāpējiem, un nūjotājiem nav sevišķi piemērotas smaguma un mazāk izstrādātas roktura siksniņas dēļ. Trekinga nūjām trūkst elastības. 

Šo pašu iemeslu dēļ nūjošanai maz piemērotas arī kalnu slēpošanas nūjas

No visām nepareizajām nūjām nūjošanai vistuvākās ir distanču slēpošanas nūjas, sevišķi tad, ja nūjas aprīkotas nevis ar vienkāršu saitīti, bet ar fiksējošu roktura siksniņu un to gala šķīvītis nav pārlieku liels. Distanču slēpošanas nūjas trūkumi mazāk būs jūtami uz mīksta seguma, bet nūjot pa asfalta klājumu ar tādām būs nepatīkami nevien skaņas, bet arī trieciena dēļ. Protam, ja jāizvēlas starp nenūjošanu vai nūjošanu ar šķūnīti uzmeklētām distanču nūjām, labāks ir otrais variants, vien jāatceras par plaukstas ritmisku atbrīvošanu, kas, lietojot nūjas ar 'parasto saitīti' vismaz sākumā varētu nebūt sevišķi viegli. 

Lai arī trekinga, kalnu slēpošanas un distanču slēpošanas nūjas nereti maksā mazāk, pie nūju stenda veikalā vajadzētu apslāpēt savu vēlmi iepirkties lētāk. Vēl mazāk nūju iegādi vajadzētu uzticēt nūjošanā nepieredzējušiem radiem, draugiem vai paziņām, kas, labu gribot, var iegādāties nepareizās nūjas vai izvēlēties nepareizu garumu.


Skatīties TV3 "Bez tabu" 04.03.2016 sižetu par nūjošanas un trekinga nūjām

Apavi

Labi un ērti apavi ir otra svarīgākā ekipējuma sastāvdaļa. Nūjošanas apavu zolei jābūt biezai, bet priekšdaļā lokanai, pirkstiem - brīviem (ne vaļējiem - lai apavā neiekļūst smiltis un citi gruži, kas var saberzt kāju). 

Skriešanai domātās sporta kurpes nūjošanai mazāk piemērotas, kaut bieži ir smalkāk veidotas un glītākas par speciālajiem nūjošanas apaviem, kas mēdz izskatīties masīvi un neveikli. Apavu atšķirības būs jūtamas garākos ceļa gabalos: nūjošanas apavu zole ir bieza visā pēdas garumā, bet skriešanas apavos, kam zole veidota citādi, drīzāk sāks sāpēt pirksti un pēdas spilventiņš. 

Tiem, kas mīl nūjot dabā un cer to darīt arī rudenī un agrā pavasarī, visticamāk, jāatsakās no gaišiem apaviem. Lai gan daudzus sporta apavus var mazgāt veļas mašīnā, to žāvēšana prasa samērā ilgu laiku: no veļas mašīnas līdz kājās vilkšanai var paiet vairākas dienas. Ja ir iespēja iegādāties vienas kurpes saulainām, bet citas dubļainām dienām, var atļauties vairāk ekstravagances.


Apģērbs

Izvēloties nūjošanas apģērbu, jāievēro vispārzināmais 3-slāņu princips:

  • Apģērbs pirmais- ādai tuvākais- slānis novada sviedrus un siltumu, kā arī nodrošina gaisa cirkulāciju, ļaujot ādai palikt siltai un sausai;
  • Vidējais slānis dod siltumu un izolāciju;
  • Ārējais slānis pasargā no vēja un lietus.

Nūjotājam jāģērbjas plānāk nekā dodoties vienkāršā pastaigā, jo slodze ir pielīdzināma lēna skrējiena slodzei. 


Svarīgi, lai apģērbs būtu ērts un elpojošs, bet pirmā kārta, kas ir vistuvāk ķermenim, sviedrus nevis uzsūktu (kā kokvilna), bet izvadītu uz apģērba tālākajām kārtām (t.s. funkcionālā veļa vai sporta krekli). Pēc sparīgas nūjošanas nonākot klajā un vējainā vietā, mitruma piesūcies kokvilnas apģērbs ķermeni pārlieku atdzesē. Filtrējošais sintētikas apģērbs mitrumu aizvada no ķermeņa uz apģērba nākošo slāni vai gaisā, tādēļ ķermenis ir sauss un saaukstēšanās iespējas mazākas. Tādēļ, pēc nūjo.lv domām, speciālie sviedrus filtrējošie sintētiskie apģērbi ir pārāki par dabīgajiem materiāliem. 

Sildošo apģērba slāni variē atbilstoši laika apstākļiem, bet ārējais slānis, kam ir gan jāaiztur vējš un mitrums, gan pietiekami jāelpo, kļūst īpaši nozīmīgs rudenī un ziemā. 

Dažkārt var iegādāties speciālu nūjošanai domātu apģērba trešo kārtu, tomēr nūjo.lv pieredze liecina, ka distanču slēpošanai domāta apģērba piegriezums mēdz būt ērtāks par dažu labu nūjošanai paredzētu tērpu un parasti tiek darināts no labi elpojoša materiāla. 

Nūjošanai vasarā nūjo.lv izvēlas sintētisko sporta kreklu (filtrējošo slāni), kam vēsā laikā pāri velk sintētiskā plīša vesti (sildošo kārtu) ar vismaz 2 kabatām - telefonam un nūju uzgaļiem. Ērtumā nepārspētas ir skrējēju bikses. Jau pieminētā veste ir nūjošanas apģērbu karaliene, jo neierobežo roku vēzienu. Arī karstā laikā jāgādā, lai apģērbā būtu vismaz kāda kabata uzgaļu glabāšanai.

Citi sīkumi

Nūjošanu krietni ierobežo arī plecu somas un mugursomas, tādēļ nūjo.lv izvēlas jostas somu ar speciālu kabatu ūdens pudelei. No ūdens līdzņemšanas var atteikties tikai, dodoties īsos pārgājienos (līdz stundai) ne pārāk karstā laikā. Citkārt ūdens noteikti jāņem līdzi. Piemēram, karstā laikā naski veicot 10km posmu, 2-3 puslitra ūdens pudeles nešķitīs nekāda pārmērība. Ja tik daudz panest pie jostas nevar, tad atliek padzerties mājās un līdzi ņemt vismaz 0,5l šķidruma, vai maršrutā iekļaut kādu kiosku, veikalu vai aku. Nedzer ir ļoooooti neveselīgi. 

Ko vēl jāņem līdzi? - sievietēm, kam mati garāki par zēngalviņu, - vismaz vienu matu gumiju, lai stiprā pūtienā ejot pa vējam, acu priekšā būtu apkārtne, ne pašas matu cirtas. Nav grēks garākā ceļā līdzi ņemt kādu saldumu, ar ko sevi apbalvot pēc 5, 7 vai 10km. Ejot vienatnē, nūjo.lv aizvien ņem līdzi telefonu, kas var palīdzēt kļūmīgās situācijās, bet uz jūrmalu - mazu un plānu kokvilnas lakatiņu vai platu saiti, kas no vēja pasargā ausis. Tam visam un, piemēram, mājas vai mašīnas atslēgām ir vajadzīgas kabatas.

Par garām nūjām un citām grēcīgām domām 

(komentārs presē lasītajam)

3.04.2010

Šodien kādā pavisam svaigā preses izdevumā, Nūjo.lv pamanīja rakstu par nūjošanu un nūjošanas inventāra izvēli. Pārskatot rakstu (gan, jāatzīst, turpat preses stendā pa diagonāli), radās vairākas pārdomas un komentāri aprakstītajai "garo nūju" tēmai.

Ļoti cienot raksta autori un augstu vērtējot viņas ieguldījumu nūjošanas popularizēšanā, Nujo.lv tomēr vēlas paust savu viedokli par vairākām rakstā skartajām tēmām. Tiem, kas rakstu lasījuši, šos komentārus būs iespēja skatīt plašākā kontekstā. Pārējiem, iespējams, daži komentāri šķitīs nesaprotami vai vismaz savstarpēji nesaistīti. Komentāri sagatavoti, balstoties uz Nujo.lv komandas pieredzi nūjošanā, nūjošanas mācībā un nūju apkopē.

Nabas likums ir radīts, lai to apietu

Lai arī nūjošanas nūju izvēlē parasti pamatā vadās pēc kādiem auguma parametriem (nūjotāja augums x koeficients, taisnleņķa rokas likums, kādam, iespējams, par atskaites punktu patīk izvēlēties nabu), optimāla nūjas garuma izvēle ir atkarīga vēl no vismaz 6-7 citiem raksturlielumiem. Ne velti nūjas garuma izvēles kritēriji ir viens no nūjošanas instruktora eksaminācijas pamatjautājumiem, un Jūsu instruktors par šo tēmu noteikti varētu pastāstīt itin daudz.

Ikdienā, tiekoties ar topošiem nūjotājiem, bieži nākas redzēt, ka teorētiski (pēc auguma parametriem vadoties) pareizā garuma nūja praksē izrādās vai nu par īsu, vai par garu (piemēram, neatbilst nūjotāja fiziskajai sagatavotībai/ātrumam). Ir arī cilvēki, kuriem gluži vienkārši labāk padodas nūjošana ar īsākām vai garākām nūjām (ir nācies sastapt 190cm garu nūjotāju, kurš vislabāk jūtas ar 120cm nūjām, un 184cm slaidu meiteni, kurai 125cm nūjas nācās nomainīt pret garākām).

Tādēļ jāatceras, ka auguma garums, nabas un elkoņa augstums ir tikai viens no nūja garuma izvēles kritērijiem. Tam akli sekojot vai šo kritēriju absolutizējot ir visi lielas iespējas tikt pie nepiemērotām nūjām.

Pēc nujo.lv domām, ceļu uz savām nūjām vislabāk sākt ar nūjošanu kādā grupā, kur nūjas piedāvā instruktors. Par savām jādomā, kad izmēģinātas dažāda garuma nūjas, un radies savs priekšstats par patīk/nepatīk. Šādi lielā mērā būtu iespējams izvairīties arī no Latvijā ierastā izvelkamo alumīnija nūju "slazda" (stundu pirms pirmās nūjošanas nodarbības veikalā par Ls20 vai pat dārgāk iegādātām nūjošanai nederīgām nūjām).

Garākas nūjas nav grēks

Rakstā minēts, ka neesot neviena iemesla, kas liktu izvēlēties garas (no konteksta izprotams, ka par nabas augstumu garākas) nūjas.

Nujo.lv piekrīt, ka pilnīgam iesācējam bez citiem sportiskiem vaļaspriekiem PIRMAJĀS nūjošanas reizēs tiešām izvēlas īsākas nūjas (uzskata, ka īsākas ir drošākas par garākām).

Tomēr apgalvojums, ka nūjas nedrīkstētu būt "garas"(sniegties virs nabas), ir visnotaļ diskutējams. Piemēram, sporta (sportiskai) nūjošanai IR JĀIZVĒLAS par 5-10cm garākas nūjas nekā to ieteiktu tabulas, koeficienti un taisnie roku leņķi , nemaz jau nerunājot par nabu kā atskaites punktu (piemēram, 180cm augumam vairums "tabulu" aicina izvēlēties vismaz 120cm nūjas, sporta nūjošanai būtu nepieciešami 125-130cm, bet nabas likums aizliegtu skatīties uz jebko, kas garāks par 115cm).

Laiki, kad nūjošana tika uzskatīta tikai un vienīgi par senioru privilēģiju, ir aizgājuši. Šobrīd nūjotāju rindās ir arī sportiski abu dzimumu indivīdi, kuru mērķiem un spējām drīzāk atbilst tieši šīs nosacīti "garās" nūjas. Akli turoties pie īsiem kātiem, nūjošanai diezin vai izdosies atbrīvoties no nespējnieku sporta slavas un piesaistīt aktīvu cilvēku uzmanību.

Protams, ja pie garām nūjām ķeras nūjošanas nepraša un tās ceļ pārlieku stāvi (stāvus saceltas nūjas rakstā uzskatāmi demonstrē bilde), pleci un spranda drīz vien liks sevi manīt.

Vēl jāpiebilst, ka no garākām nūjām īsākas "iztaisīt" ir iespējams, bet īsu nūju garumā pastiept...... var, bet tikai par 1-2cm.

Ja radusies nepieciešamība nūjas īsināt, Nujo.lv ieteiktu iespēju robežās vērsties pie nūju pārdevēja vai uzmeklēt kādu veikalu/darbnīcu, kur īsināšanu veiks cilvēks, kurš to jau ir darījis. Katrs, kurš vairāk praktizējies nūju labošanā ( jaukšanā, griešanā, salikšanā), savā mūžā vismaz kādas nūjas ir aizlaidies pie tēviem vai no garām nūjām iztaisījis ļoti īsas. Protams, daudzos gadījumos īsināšana labi izdodas arī pirmajā mēģinājumā, ja vien rīkojas prātīgi un nūja nav "sarežģīts gadījums" ( korķis, nelīmētās nūjas, karstumu nepanesoši materiāli, utml.). Nujo.lv pieredze gan saka, ka rakstā ieteiktā nūju turēšanas vārošā ūdenī 10 minūtes vai "kniebšana" ir pirmais solis ceļā uz veikalu pēc jauna nūju pāra. Turklāt ar nūjām ir kā ar pūstošo kapitālismu: esošo izjaukt ir viegli, bet vietā ko radīt no jauna - ne vienmēr.

Kas vainas slēpju nūjām?

Ar Nujo.lv viedokli par inventāra izvēli iespējams iepazīt sadaļā inventārs.

Nujo.lv arvien uzskata, ka nūjošanai vislabākais ir nūjošanas inventārs.

Nenoliedzot pareiza inventāra priekšrocības, nevar piekrist apgalvojumam, ka distanču slēpošanas nūjas nekādi nav izmantojamas nūjošanai. Īpaši šobrīd ir jārēķinās ar dažādiem apstākļiem un iespējām. Protams, distanču un nūjošanas nūjas atšķir garums, siksna, šķīvītis un dažkārt arī materiāls. Bet garu var pataisīt īsu, siksnu var noregulēt īsu (distanču siksnas mēdz būt pat 6-7cm platas un, pareizi noregulētas, mērena izmēra plaukstai ir ērtākas nekā dažas nūjošanas siksniņas) un pat alumīnija kāts pa mīkstām sūnām uzvedas ciešami. Turklāt mūsdienās arī vienkāršākās distanču nūjas mēdz būt no stiklašķiedras.

Nūjošanai iegādāties distanču nūjas noteikti nevajadzētu, bet nūjot ar pielāgotām distanču nūjām pa mežu noteikti ir labāk nekā aprobežoties ar šļauganu pastaigu vai sporta vērošanu televīzijā. Ja puse Latvijas "nūjo" ar nūjošanai pilnīgi nepiemērotām izvelkamām trekinga nūjām, ko nezin kādēļ rotā uzraksts "Nordic Walking", tad distančnieki šādiem nūjotājiem inventāra ziņā noteikti ir soli priekšā.

Par trekinga nūju pārdošanu zem nūjošanas nūju izkārtnes būtu īpaša saruna. Šajā jomā grēko gan nezinoši tirgotāji, gan daži nūju ražotāji un izplatītāji.

Rezumējot sacīto, nujo.lv iesaka nūjot ar šai nodarbei speciāli paredzētām nūjām, tomēr, ja šādu iespēju nav, pielāgotas distanču slēpošanas nūjas noteikti būs labāka iespējamā izvēle.

Iesācēju nūjas atšķiras

Rakstā pausta atziņa, ka iesācēju nūjas ne ar ko neatšķiroties, tādēļ jau pirmās nūjas varot droši ņemt no augstajiem plauktiem.

Nujo.lv ir izdevies novērot dažas atšķirības iesācējiem un pieredzējušiem nūjotājiem domātajā ekipējumā. Ne velti vairums nūju zīmolu ražo ne viena, bet vairāku veidu nūjošanas nūjas, nodrošinot inventāru dažādiem prasmju un fizisko iespēju līmeņiem.

Jau iepriekš tika aprakstīta nūju garumu atšķirību rāmā un sportiskā nūjošanā, tomēr būtiskākā starpība slēpjas nūjas materiālā. Pilnīgam iesācējam, kura atgrūdiens nav tik spēcīgs, nav vērts izdot nauda par cietu un tādēļ dārgu oglekļa (grafīta, karbona) nūju. Pietiekamas un ļoti labas būs vairakkārt lētākās stiklašķiedras nūjas.

Oglekļa kāti un kāti ar augstu oglekļa īpatsvaru paredzēti sporta nūjošanai. Pirmos kātus ar nelielu oglekļa piedevu būtu pamats izvēlēties tikai gara auguma cilvēkiem, kas lieto 125cm un garākas nūjas. Rāmam čubinātājam vajadzība pēc oglekļa kompozīta nūjas nebūs vispār.

Sportiskam nūjotājam pēc dažu gadu biežas un sparīgas nūjošanas nūju siksniņas novalkāsies, rokturi un asmeņi nodils (jā, tas notiek ar visām nūjām, ko intensīvi lieto, ari ar pašām dārgākajām! mūža garantiju dod tikai kātam:) un radīsies vēlme pēc izmēru garākām un cietākām nūjām, par kurām būs vērts izdot mazliet vairāk nekā par savām pirmajām. Līdz ar to, jau sākumā ievēloties dārgās oglekļa nūjas, ieguldījums savā pirmajā nūju pārī būs jānoraksta uz izaugsmes un nezināšanas rēķina.

Arī atāķējamās siksniņas iesācējam nav nepieciešamas (vecāka gadagājuma cilvēkiem vai ļaudīm ar plaukstu kaitēm tās bieži rada vairāk neērtību nekā labuma). Atāķējamā siksniņa kļūst aktuāla, ejot sacensību režīmā, un iesācēju nūjām tādu parasti neizmanto. Vēl ir nācies redzēt un izmēģināt nūjas, kuru roktura konstrukcija "ar spārnu" palīdz apgūt nūjošanu ar atvērtu plaukstu. Šāds inventārs domāts tieši iesācējiem (sporta nūjotāji tādu nelieto).

Tālab nujo.lv iesaka iesācējiem izvēlēties iesācēju inventāru, bet par sporta inventāru domāt, sasniedzot atbilstošu prasmju un fizisko spēju līmeni.

Noslēgumam

Nujo.lv patiesi cer, ka uzskatu dažādība un viedokļu apmaiņa kalpos nūjošanas labā nevis šķels nūjošanas sabiedrību.

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.